A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – az AGRYA – novemberi konferenciasorozatának tiszadobi állomásán olyan beruházások finanszírozási lehetőségeiről is szó esett, amelyek nemcsak a fiatal gazdák pályafutása, hanem a vidék „élhetőbbé” tétele kapcsán is kulcsfontosságúak lehetnek.

Nagyra törő tervekkel felvértezve, ugyanakkor a jövőt tekintve némi kétséggel s annál több kérdéssel érkeztek Tiszadobra azok a fiatal gazdálkodók, akik az AGRYA konferenciasorozatának agrárszabályozással, illetve –finanszírozással foglalkozó előadásaira voltak kíváncsiak. A mintegy háromórás, interaktív módon zajló program során egyebek mellett kiderült: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezésére a közeljövőben megszűnik a gazdák – különös tekintettel az őstermelők – adózási és működési formáit jellemző átláthatatlanság. E problémák hosszú évek óta gyökereznek, s ez idő alatt számos területen okoztak kellemetlenségeket nemcsak az adminisztratív feladatokat végző szakembereknek, hanem a gazdálkodóknak is.

Ezt hangsúlyozta prezentációjában Pénzes Zsolt, az OTP Bank agrárágazati értékesítési tanácsadója is, aki sokéves tapasztalatait összegezve elmondta, az őstermelők, a kisebb gazdálkodók és az egyéni vállalkozók a bankok számára hosszú ideig nem számítottak „ideális” ügyfeleknek. „Az adózásukkal kapcsolatos nyilvántartási problémák, a mögöttes kimutatások és az eszköznyilvántartások sosem tették lehetővé, hogy egyértelműen megállapítsuk, hitelképes-e a gazdálkodó vagy sem” – magyarázta a szakember, akinek szavai szerint a bankok időközben mégis csak nyitottá váltak e téren. Ennek oka a Vidékfejlesztési Program, illetve az Európai Uniós támogatások útján beáramlott óriási pénzmennyiség, amely kapcsán a bankok lépni kényszerültek, így különböző finanszírozási megoldásokat alakítottak ki mindehhez igazodva.

Pénzes Zsolt elmondta, a pályakezdő gazdák örökölt gazdaság, illetve eszközök híján a banki finanszírozás szempontjából is nehéz helyzetben vannak, éppen ezért fontos beszélni arról, milyen lehetőségeik vannak, ha kezdőtökéhez szeretnének jutni. Ennek kapcsán a szakember elsőként

az Agrár Széchenyi Kártyát hozta fel példának, amely a magyar állam kezdeményezésére jött létre, s amely konstrukció éppen ezért egységesített módon érhető el a nagyobb bankokban. „Egy kedvező kamatozású folyószámlahitelről van szó, amelynek igénybevételéhez nem szükséges komoly múlt és vagyon, se föld vagy éppen eszközök”

– részletezte Pénzes Zsolt, kiemelve, hogy az ügyfél a kezdetben alacsonyabb hitelállományon egy évről-évre fejlődő gazdaságot vezetve tud emelni.

Akár ennek kiegészítését is szolgálhatja az a megoldás, amiről ezt követően hallhattak a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településre ellátogatott fiatal gazdák. Pénzes Zsolt elmondása szerint e konstrukció létrejöttét az agrárágazat öt-hat éve megnövekedett támogatásmennyisége eredményezte; a szolgáltatás akkoriban hitelként indult, mostanra azonban átesett némi változtatáson. „Mindennek a lényege az úgynevezett követelésvásárlás. Ha az ügyfél beadja a támogatási igényét, követelése keletkezik az állammal és az unióval szemben, amit mi megvásárolunk tőle, majd adjuk oda és előlegezzük meg neki, mint egyfajta hitelt” – folytatta az OTP Bank szakembere, majd rávilágított ennek előnyére. A magyar gazdák számára elérhető, körülbelül negyven támogatás mintegy 95%- előlegezhető meg így, ám mindössze egy szerződés megkötésével, adott esetben két év előfinanszírozásával.

Pénzes Zsolt tapasztalatai alapján a Vidékfejlesztési Program pályázatai rendkívül népszerűek a munkájából adódóan gyakorta látogatott északkeleti országrészben: öt megyében körülbelül 30 ezres nagyságrendben lát nyertes pályázatokat, s amelyekben egyébként 95%-ban nem társas vállalkozások érintettek.

„A pályázatok javarészt géptámogatásokra irányulnak, átlagosan pedig nem haladják meg a 30 millió forintos értékhatárt” – folytatta, kiemelve ennek kapcsán a Merkantil Bankot, amely fix kamattal, öt-hét évre is képes hitelt adni és támogatást kezelni 10%-os önerő ellenében is.

A szakember szerint ugyanakkor érdemes megemlíteni a téma kapcsán azt is, hogy 40 millió támogatástól közbeszerzés kötelesek a pályázatok. Mindez a mikro- és a kisvállalkozások, valamint az őstermelők számára okoz gondot, akik – szemben a nagyobb szereplőkkel – gyakorta nincsenek tisztában az ide vonatkozó teendőkkel és költségekkel. „A becslések szerint körülbelül 30% adja majd vissza a pályázatát a közbeszerzés miatt, illetve annak okán, hogy mostanra igencsak elszálltak az építési és a beszerzési árak” – folytatta pénzes Zsolt, aki szerint sokaknak egész egyszerűen így már nem éri meg az egész folyamat.

E helyzet megoldására kínál két megoldást – egy bonyolultabb és egy egyszerűbb alternatívát – az OTP Bank. Utóbbi Pénzes Zsolt elmondása szerint az elmúlt hetekben nyerte el végleges formáját. Mint mondta, az érintett pályázói körnek jellemzően eszközei, termőföldje és ingatlana is van, éppen ezért a bank a lehető legegyszerűbb módját választotta a finanszírozásnak – eszköz-, illetve ingatlanalapon.

„Ha a gazda rendelkezik magánszemély tulajdonában lévő ingatlannal, tíz évre szóló, szabad felhasználású földhitelt tudunk adni, maximum 150 millió forintos összegig”

– emelte ki az előnyöket az OTP Bank munkatársa. Szintén sok előnnyel jár, ugyanakkor az előbb említettnél jóval bonyolultabb eljárás jellemzi a cég úgynevezett „Green Corridor” – magyarul Zöld Folyosó – elnevezésű konstrukcióját, amely azonban a pályakezdők számára is fontos segítség lehet. „Ha valakinek nincs vagyona, bevétele, illetve nem tud komoly önerőt felmutatni, akkor is végig tudunk vinni egy komoly finanszírozást” – emelte ki Pénzes Zsolt. Szavai szerint, noha sok megkötéssel, ugyanakkor 5% önerővel, illetve a támogatást jelentő fedezettel finanszírozható e konstrukció – tízéves futamidővel, fix kamatokkal.

(Forrás: Magyar Mezőgazdaság)