A beadási határidő július 31.

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) javasolja megfontolni a kedvezőtlenebb adottságú területek további hasznosíthatóságának módját, melyet váltás esetén támogatással megoldhatnak. Továbbá támogatással megvalósíthatja agrár-környezetvédelmi zöldugar/méhlegelő szegélyre vonatkozó vállalását, amelyet utána csak 3 évig kell fenntartania – adta hírül a szervezet.

Az Élőhelyfejlesztési célú nem termelő beruházások (NTB) című pályázati lehetőség, elektronikus úton 2018. július 31-ig nyitott.

A támogatás megszerzésével vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak a gazdálkodók az alábbi feltételek alapján:

  • tartós zöldugar, gyeptelepítés vagy méhlegelő létesítése szántóterületeken – 400 euro/ha;
  • sövény telepítése mezőgazdasági táblák szegélyein – 400 euro/100 m.

A bírálat során többletpont jár többek között, ha a pályázó a VP agrár-környezetgazdálkodásban, VP ökológia gazdálkodásban, illetve VP Natura 2000 gyeptámogatásban kedvezményezett, a támogatásba bevinni szándékozott terület Natura 2000, vagy MTÉT érintettséggel rendelkezik.

Az értékelési határnaptól – jelen esetben 2018. július 31-től – a kötelezettségvállalási időszak végéig jogszerű földhasználó legyen a pályázó. A pályázathoz csatolni kell a természetvédelmi szerv támogató nyilatkozatát, ami azonban hiánypótoltatható.

Tartós zöldugar, illetve méhlegelő szegély telepítés esetén a legkisebb támogatható terület 0,25 ha. Gyeptelepítés esetén a legkisebb támogatható terület 1 ha, a támogatható legkisebb táblaméret 0,25 ha.

Amennyiben azonban a táblán részben, vagy egészben kunhalom található és a kunhalom teljes területe gyepesítésre kerül, úgy nincs méretkorlátozás a minimális tábla – illetve területméretre.

Sövénytelepítés kizárólag a tábla területén belül, a tábla szélével érintkezően valósítható meg, azonban az érintett táblának a sövénytelepítést követően is el kell érnie a 0,25 ha-t. A telepített sövény nem támogatható területté válik.

A támogatói okirat hatályba lépésétől számított 12 hónapon belül kell a támogatott tevékenység(ek)et megvalósítani.

A támogatást igénylő a telepítést saját felelősségére megkezdheti az előzetes helyszíni szemle jegyzőkönyvének kézhezvételét követően. A fenti lehetőséggel érdemes élni azon területeken, ahol erőteljes eróziós, vagy kedvezőtlen talajjellemzők miatt a termelés nehézségekbe ütközik, kevésbé gazdaságos.

(Forrás: agrotrend.hu / NAK)