Jellemzően a halálos munkahelyi balesetek negyede-ötöde a mezőgazdaságban történik. Ezért a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) arra hívja fel a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét, hogy a munkavédelemre nagyobb gondot kell fordítani – és nem csak az országos munkavédelmi célvizsgálata miatt, mely már megkezdődött és szeptember végéig tart.

A májusban megkezdett, szeptember végéig tartó időszakban a vizsgálatokat a járási hivatalok tisztviselői végzik, a Pénzügyminisztérium Munkavédelmi Főosztálya által megadott szempontok alapján. A MEZŐGAZDASÁGI TEVÉKENYSÉG CÉLVIZSGÁLATÁT AZ INDOKOLJA, HOGY A BALESETI VESZÉLYFORRÁSOK ÉS AZ EGÉSZSÉGKÁROSÍTÓ KOCKÁZATOK LEHETŐSÉGE MIATT EZ AZ EGYIK LEGVESZÉLYESEBB ÁGAZAT. Az országos vizsgálat kapcsolódik a 2017 nyarán a minisztérium által indított kétéves mezőgazdasági munkavédelmi kampányhoz, melyhez a Kamara külön programsorozattal is csatlakozott.

A vizsgálat a mezőgazdasággal, erdőgazdálkodással, halászattal foglalkozó munkáltatókat érinti. Az ellenőrzések során a munkabiztonsági és munkaegészségügyi követelmények megvalósulását nézik. Többek közt a munkahelyek kialakításának megfelelőségét, az előírtak szerinti étkezési lehetőségeket, az illemhely-használati és tisztálkodási lehetőségeket, az előírt ivóvíz illetve védőfelszerelések biztosítását. De például a veszélyes anyagokra, zajjal illetve rezgéssel járó munkavégzésre, hátsérülések kockázatával járó kézi tehermozgatásra, munkavállalókat érő terhelésekre vonatkozó szabályok betartását is ellenőrzik.

Jellemzően a halálos munkabalesetek negyede-ötöde a mezőgazdaságban történik, ezek nagy része traktorokkal és más gépekkel gázolás, ütközés.

Emellett számos egyéb munkahelyi kockázatot is rejt az ágazat. A kamara fontosnak tartja a szektorban dolgozók biztonságát és a biztonságos munkahelyek, munkakörök kialakítását. Ezért is hívja fel mind a munkavállalók, mind a foglalkoztatók figyelmét arra, hogy a munkavédelmi intézkedéseknek komoly jelentőségük van. Minden baleset nem kerülhető el, de a szabályok betartásával és odafigyeléssel, munkaszervezéssel, megfelelő előkészítéssel sokat lehet tenni azért, hogy csökkentsük a balesetek kockázatát.

A több hónapon át tartó hatóság ellenőrzések szempontjai nyilvánosak, bárki megismerheti őket itt: http://www.ommf.gov.hu/index.php?akt_menu=172&hir_reszlet=622

(Forrás: NAK sajtóközlemény)